fbpx
Szukaj
Close this search box.

Emocje dziecka i rodzica po przegranej partii szachowej

jak opanować emocje po przegranej partii szachowej

Podzielę się refleksją na temat emocji - dzieci i RODZICÓW podczas turnieju szachowego, która dotyczy w zasadzie również sytuacji z życia codziennego.

Podczas turniejów szachowych można zaobserwować, że opiekunowie często denerwują się bardziej niż zawodnik, co jest normalne (sama również tak się czuję jako mama).

Jako rodzice nerwowo oglądamy transmisję z każdej partii / podglądamy jej przebieg przez okno czy czekamy na wynik tuż za drzwiami sali gry. Chcemy, aby nasze dziecko wygrało.

W najmłodszych grupach zdarzyć się może wszystko – emocje sięgają zenitu. Najbardziej przeżywamy, gdy widzimy każde posunięcie i nie możemy w żaden sposób pomóc naszemu dziecku.

Polecam nie podglądać przebiegu partii, jeśli nasze emocje są zbyt duże. Trzeba „wyluzować” pamiętając, że dzieci będą popełniać błędy i najlepiej im na to pozwolić. Uczą się w ten sposób podejmowania decyzji.

Kluczowy jest styl rozmowy po przegranej partii i wsparcie w tej trudnej emocjonalnie chwili.

Niestety można zaobserwować wiele niepokojących sytuacji, które mogą skutecznie zniechęcić do dalszej gry, a nawet do grania w szachy w przyszłości. Zdarzają się wręcz niedopuszczalne głośne reprymendy w formie krzyku i obrażania dziecka.

Kiedyś przypadkowo usłyszałam od jednego z rodziców/trenerów „głupi jesteś?! Jak można zagrać taki ruch.. jesteś słabeuszem” czy krzyki „jak mogłeś tak zagrać?! Jak mogłeś tego nie widzieć?!” – podczas gdy dziecko mocno płakało, leciały łzy! Pamiętajmy, że jest to przemoc psychiczna!

Takie zachowanie rodziców/trenerów będą niestety niosły głębokie konsekwencje i to nie tylko w szachach, ale też mają wpływ np. na poczucie własnej wartości czy pewności siebie w dalszym życiu. Przemoc psychiczna powoduje, że dziecko kończy swoją karierę szachową w wieku 7-8 lat, ponieważ nawet, gdy zdobywa super wyniki, nie wytrzymuje presji opiekunów/trenerów.


Na szczęście większość reakcji rodziców jest pozytywna i właściwacieszą się z wygranych, pocieszają w trudnych chwilach, po prostu towarzyszą dziecku i wspierają.

Drogi Rodzicu:
> wspieraj, przytul, szczególnie po porażce, jest to bardzo trudny emocjonalnie moment dla dziecka – nie krzycz, nie wytykaj błędów – na analizę przyjdzie odpowiedni moment,
> staraj się pokazać mocne strony i pochwalić,
> delikatnie pokaż też błędy, ale poczekaj – przeanalizujcie partię, rozmawiajcie spokojnie,
> daj dziecku czas – za godzinę emocje opadną i rozmowa będzie zupełnie inna.

Joanna Paterek-Michalska

Cześć!

Szachy to moje hobby, a wszechstronny rozwój dzieci mnie fascynuje – dlatego uczę najmłodszych grać w szachy.

Gram w szachy od 4 roku życia, a dzięki rodzicom miałam możliwość uczestnictwa w setkach wydarzeń szachowych w czasach juniorskich (m.in. w Mistrzostwach Polski i Europy)

Korzystam z doświadczenia: 

  • nauczycielskiego (uczę dzieci grać w szachy w przyjemnej i wesołej atmosferze zabawy)
  • macierzyńskiego (mam trójkę maluchów na których testuję wiedzę ;)), 
  • zawodowego (jestem grafikiem-informatykiem, dzięki czemu autorskie kursy i materiały są atrakcyjne wizualnie, a także przygotowane profesjonalnie).
Zajecia szachy od podstaw warszawa
Szachy kurs online dla dzieci
kurs szachowy dla dzieci
szachy dla dzieci

Szacholandia

Szachy dla dzieci – zajęcia stacjonarne i kursy szachowe dla dzieci.

Szachy to moje hobby, a wszechstronny rozwój dzieci mnie fascynuje – dlatego uczę najmłodszych grać w szachy.

Joanna Paterek-Michalska
właściciel marki Szacholandia
Instruktor Szachowy
Autorka kursów, książek e-booków i materiałów związanych z szachami.

Fantastyczny Świat Szachów Szacholandia zaprasza na:

Kurs szachowy
dla dzieci
od podstaw

Nauka gry w szachy dla dzieci

Lekcje szachowe
dla dzieci
w Warszawie

Czytaj o szachach:

Obserwuj nas:

Zapisz się do newslettera

.

Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie w celu zwiększenia funkcjonalności przeglądarki internetowej. Dodatkowo gromadzi, przechowuje oraz przetwarza podane przez użytkownika dane osobowew celach statystycznych. Szczegóły