Poszukując mądrej zabawy dla swoich pociech przeglądasz możliwości wszechstronnego rozwoju, jakie może ta zabawa zapewnić. Natrafiasz na grę w szachy, gdyż pewnie masz świadomość, że jest ona idealnym narzędziem rozwojowym, pobudzającym wyobraźnię, ale też m.in. uczącym logicznego myślenia czy cierpliwości. I zaczynasz się zastanawiać czy nauka gry w szachy nie jest przypadkiem nudna, monotonna, nieodpowiednia dla dzieci? A może uważasz, że zasady są zbyt skomplikowane, aby dziecko mogło się z nimi zmierzyć?
Czy zatem można nauczyć dwuletnie czy trzyletnie dziecko grać w szachy?
Nauczyć się grać w szachy może każdy, zarówno dziecko, jak i dorosły w każdym wieku – kluczowe jest podejście nauczyciela. Korzyści z gry w szachy są ogromne zarówno dla małego dziecka, jak i osoby na emeryturze.
Optymalnym wiekiem na rozpoczęcie przygody z szachami, jeśli chcemy aby były one wsparciem w rozwoju intelektualnym na etapie szkolnym, jest okres między 4, a 8 rokiem życia. Pewnie Cię zaskoczę natomiast odpowiadając na zadane pytanie, że już w przedziale wieku 2 – 3,5 roku dziecko może nauczyć się podstaw gry w szachy! Jak do tego podejść? Jak i kiedy zacząć?
Nauka gry w szachy dla dzieci - jak do tego podejść? Skąd wziąć inspiracje na naukę szachów?
Poziom skupienia na jednej zabawie w wieku dwóch, trzech lat to mniej więcej 15 minut. W tym momencie życia dziecka to rodzic wie kiedy jest TEN najlepszy moment na naukę nowych rzeczy. Dlatego zajęcia grupowe/indywidualne o określonej godzinie raczej się nie sprawdzą (chyba, że odpowiednio przygotujemy rytm dnia dziecka, co jest często trudne do osiągnięcia).
Moja rada jest taka: zainteresujcie grą w szachy w domu – może z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych, dostępnych w internecie np. korzystając z kursu online (możecie nabyć taki kurs w Szacholandii tutaj: Szachy od Podstaw dla dzieci: KURS ONLINE SZACHY ZASADY GRY Szachowe Przedszkole), a w następnym etapie, w wieku 5-8 lat zapiszcie się na zajęcia szachowe w grupie podstawowej lub średniozaawansowanej, gdy dzieci zna podstawy gry w szachy. Szacholandia prowadzi zajęcia stacjonarne w WCK Wola w Warszawie – więcej informacji, grupy i zapisy tutaj.
Szachy w domu - jak nauczyć dwulatka czy trzyletnie dziecko zasad gry w szachy?
Po prostu wyciągnijcie szachy, gdy dziecko jest najedzone, wyspane, ma dobry humor. Jak wiadomo, są to kluczowe kwestie w tym wieku, by zabawa i nauka były efektywne 😉 bawcie się szachami, pozwól na błędy, zauważaj najmniejsze postępy, pozwól na uruchomienie wyobraźni: układanie zamku z figur czy zabawę w postacie szachowe. Tutaj znajdziesz 5 metoda na skupienie uwagi małego dziecka.
Czy wiesz, że Twoje dziecko może nauczyć się grać w szachy nawet jeśli Ty nie znasz zasad? Wykorzystując materiały z kursu szachowego online Szachy od Podstaw ZASADY GRY, możesz nauczyć się gry wspólnie z dzieckiem, a także usystematyzować wiedzę, a przy każdej z dostępnych 20 lekcji możesz:
– włączyć krótki, angażujący filmik z animacjami, który zawiera pełną wiedzę szachową (konkretne i dostosowane filmiki do wieku – zrozumiały, prosty język i podejście)
– wydrukować kolorowankę,
– wydrukować zadania, zagadki
– czy wykorzystać pomysł na zabawę ruchową czy zabawę figurami na szachownicy, które również są dołączone do kursu.
- możesz wracać do lekcji w dowolnym momencie, oglądać wielokrotnie materiały wideo, czy drukować pdfy
Dziecko w wieku 2-3,5 lat może nauczyć się:
– nazywać i ustawiać szachy (to będzie wielki sukces!),
– rozpocząć naukę podstaw poruszania się figur (jeśli jest odpowiednio zainteresowane szachami)
– Poznać szachownicę, przekątne, rzędy
– Zrobić roszadę
– Zdarza się, że 3,5 letnie dziecko potrafi dać szacha czy nawet zamatować
– Korzystać z zegara szachowego
Dziecko w wieku od 4 lat może nauczyć się już wszystkich zasad gry w szachy.
Podsumowując:
✅ 1️⃣ ETAP: ZAINTERESOWANIE SZACHAMI (od urodzenia 😊)
Jeśli dziecko nie miało jeszcze styczności z szachami najlepszy będzie kurs szachowy dostępny w formie wideo wraz z profesjonalnymi materiałami do druku (ponad 65 stron / 3 e-booki / filmy wyjaśniające zagadnienia). Rodzic / opiekun / rodzeństwo może wspólnie z dzieckiem bawić się szachami, zgłębiając podstawy gry.
————————-
✅2️⃣ ETAP: ZAJĘCIA STACJONARNE:
Jeśli dziecko zna już podstawy, jest zainteresowane szachami lub dopiero chce je poznać/doskonalić w grupie rówieśników zapraszam na lekcje szachowe warto wybrać zajęcia szachowe.
Szacholandia prowadzi zajęcia w Warszawie (WCK Wola) w dwóch grupach:
————————-
✅3️⃣ ETAP: DOSKONALENIE
Warto korzystać z materiałów dostępnych w Internecie, w książkach, ale również doskonalić grę poprzez praktykę. I tutaj polecam:
- grę na żywo i online z innymi zawodnikami
- analizę partii swoich i innych
- udział w turniejach szachowych
- naukę debiutów, taktyki, strategii itp.
- udział w zajęciach dla zaawansowanych, czy prywatne indywidualne lekcje szachowe